Oxford Üniversitesi CRIC (Dinmeyen Çatışmalar Çözüm Merkezi) Kıdemli Üyesi ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Deniz Ülke Arıboğan, Suriye’nin Kuzeyinde bulunan Afrin bölgesinde PKK/PYD/YPG ve DAEŞ terör unsurlarına yönelik başlatılan ‘Zeytin Dalı’ operasyonu ile ilgili resmi Twitter hesabı üzerinden değerlendirmelerde bulundu.

Prof.Dr.Deniz Ülke Arıboğan’ın açıklamaları ;

” Birçoklarına göre Berlin duvarı’nın yıkılışı ve küreselleşme sürecinin, dijitalleşmenin kaldıraç etkisini de kullanarak hızlanan ilerleyişi, “jeopolitik” kavramının bitişiydi.Siber dünyanın doğuşu topraksallığın ve coğrafyanın anlamını yitirmesiydi. Peki, gerçekten öyle miydi?

Dünya sınırlarının yeniden devasa duvarlarla örülmeye başlandığı ve ülkesel sınırların yeniden kutsal kılındığı bir dönemde “jeopolitik” ister istemez dünya siyasetinin merkezine oturuyor. Sınırların korunması da diğer her şeyden daha meşru bir politika bu günlerde.

Dünya üzerinde sınırlarını duvarlarla örmeye başlayan 65 ülke var. Bu rakam Berlin Duvarı yıkıldığında yaklaşık 10 civarındaydı. Zamanın ruhu,ülkelerin sınırlarını korunma girişimlerini eskisinden çok daha meşru kılıyor. Bu bakımdan “Zeytin Dalı” harekatı güçlü bir zemine sahip.

Askeri harekatın başarısı, güçlü bir diplomasi stratejisiyle desteklenir, amaç ve sınırları gerçekçi tespit edilip, psikolojisi ve uluslararası kamuoyu algısı doğru yönetilebilirse tarihi öneme sahip bir politik zafere dönüşebilir. Tüm savaşlar bir barış kurma amaçlı olmalıdır.

Dünya siyasetinin büyük bir kapışmaya sahne olduğu, Ortadoğu haritasının hallaç pamuğu gibi atılmaya çalışıldığı bu dönemde “savaş istemiyoruz”söylemlerini de hümanist ve fakat, gerçekçilikten uzak buluyorum.Bölge zaten savaşta ve yüzbinler hayatını çoktan kaybetti bile.Maalesef! ”

 

Açıklamalara kaynağı üzerinden ulaşmak için lütfen tıklayınız.