Köşe Yazısı: Hörgücü Doldurma Zamanı

0
465

Hörgücü Doldurma Zamanı

 

Giderek küçülen ailemiz, büyüyen bir eforla ayakta kalmaya çabaladı yıllarca. Ve hikayenin bu anına gelindiğinde ise kaçınılmaz olarak TMSF’ye devredildi.

Benim gibi aslında başka bir mesleği olan ve gazeteyle ilişkisi haftada 2 gün yazdığı yazılardan ibaret birisi için gazetenin geçirdiği zor dönemlerde büyük fedakarlıklardan söz etmek pek mümkün değil kuşkusuz. Sadece uzaktan izleyebildiğim bir mücadele idi, gazeteyi en zor zamanlarda bile çıkartmaya çalışan emektarların çabası. Aylarca ödenmeyen maaşlar, giderek daha da küçülen insan kaynağı, tek tek kişilere yüklenen ağır sorumluluklar, medya sitelerine düşen kısıntı ve tenkisat haberleri vs. Akşam gazetesinin belki hızını kesti, ama yürüyüşünü durdurmadı. Herşeye rağmen gazetecilik yapmaya çalıştılar ve kanımca başarılı da oldular.

Akşam gazetesi iktidardan ya da muhalefetten yana olarak tanımlanamayacak özgün bir yol tutturmayı başardı. Çok farklı görüşlerin bir arada var olabileceğini, gündelik siyasetin bir tarafı olmadan gündemin yakalanabileceğini ispatladı. Küçükkaya’nın 3. yol olarak tarif ettiği, merkezde ve dengede durma politikasını özenle takip etti. Lakin arkasında güçlü bir ekonomik destek olmadan ayakta kalınamayacağı da aşikardı. Akşam gazetesi, sahibi tarafından sahiplenilmeyen bir gazete olarak hak ettiği yere bir türlü yerleşemedi.

Bugün gelinen noktada gazetenin artık TMSF tarafından atanan yeni bir Genel Yayın Yönetmeni var. Mehmet Ocaktan, medya çevrelerinde bilinen ve saygın bir kişilik. Gazeteye olumlu katkı yapacağından ve emektarların daha rahat bir nefes almalarını sağlayacak, ekonomik ve siyasi desteği sağlayacağından hiç şüphem yok. Kendisine yeni görevinde başarılar diliyorum.

Ben de bu süreçte bir süre için nadasa çekilmeye karar verdim. Daha önce de yaklaşık 1 yıllık bir ara vermiştim gazetede köşe yazmaya. Bu tür molaların özellikle entelektüel üretime, ilham gücüne dayanan tüm meslek gruplarında çok verimli ve gerekli olduğunu düşünüyorum. İnsanın kendisini tekrar etmesinin ve tükenmesinin önüne geçen biriktirme araları bu dönemler. Biraz hörgücümü doldurmanın zamanı gelmişti de, geçiyordu bile.