Deniz Ülke Arıboğan gündemi değerlendirdi! ” Ya devlet başa, ya kuzgun leşe! “

0
768

Seçilmiş otoritenin bu krizden çıkmasının tek yolu devlet gibi davranmasıdır. Devlet teröristin, çetenin, paralelin taktikleriyle savaşmaz.

Devlet kurallara bağlı olarak mücadelee etmek zorundadır. Çeteler çete, devletler devlet gibi davranır. O yüzden devlet yetkilerle donatılır.

Devlete verilen yetkiler tanınmış kurallar içerisinde geçerlidir. Terörist, çete, mafya kuraldışında oynayabilir , lakin devlet oynayamaz.

Devlet kumpas, komplo diye şikayet etmez. Gerekeni yapar ama kurallar içinde. Devletin korumakla yükümlü olduğu şey kendisi değil, halktır.

Devletin çeteden paralelden koruması gereken şey de halktır. Seçilmiş otorite, kendisine verilen yetki gereği bunu yapmakla mükelleftir.

Devlet, paralelin taktiklerini kullanmayı bırakıp devlet gibi davranırsa arkasında geniş bir destek de bulur. Ya devlet başa, ya kuzgun leşe!

 

Deniz Ülke Arıboğan, 14 Ocak 2014

 

 

 

Yasal Uyarı: Tüm yayın hakları Prof.Dr.Deniz Ülke Arıboğan’a ait bu değerlendirme yazısı yazılı, görsel, internet medya organları tarafından sadece kaynak gösterilerek ve içerik değişimi yapılmadan kullanılabilir. Kullanılacak internet medyası sayfalarında mutlaka bu sayfaya link verilerek kullanılmalıdır. Kaynak gösterilmeden, içerik değişimi ve kısaltma yapılan haber ve diğer bilgilendirme çalışmaları için yasal haklar saklı tutulacaktır.