Deniz Ülke Arıboğan: “Fotoğraflar, Esad’ın yargılanacağının garantisidir”

0
522

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi ve uluslararası ilişkiler profesörü Deniz Ülke Arıboğan, Esad rejiminin sistematik işkencesinin kanıtı, dün ortaya çıkan, fotoğraflar üzerinden Cenevre Konferansı’nı ve uluslararası ilişkiler açısından Suriye sorununu AjansHaber’e değerlendirdi.

Dün yayınlanan ve tüm dünyayı sarsan fotoğrafların, aslında Suriye’de iki yıldır yaşanan trajediyi gözler önüne serdiğini kaydeden Prof. Deniz Ülke Arıboğan, Suriye sorununun, öncelikle uluslararası boyutuna dikkat çekti.

“CENEVRE KONFERANSINDAN BEKLENEN FAYDA SAĞLANAMAYABİLİR”

Arıboğan, batı dünyasının önceliğinin diplomatik müzakere süreci olduğunu ve Cenevre Konferansı’nı bir fırsat olarak gördüğünü kaydetti. Konferansın fayda sağlayamayabileceğinin unutulmaması gerektiğinin altını çizen Prof. Arıboğan, “Tabi Cenevre Konferansı’nın katılımcıları konusunda da sıkıntı var. İran’a yapılan davetin geri çekilmesi ve bundan Rusya’nın memnun olmaması bir problem. Keza, Suriye’nin ulusal konseyinin yaşadığı, muhalefetin temsilcilerinin kendi içlerinde ayrışması da büyük sorun. Bu konuda getirilen en büyük eleştiri de Suriye’nin geleceğinin tartışılması için içerdeki insanlar değil tamamen dışarıdan bir planlamaya gidilmek istenmesi” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“VERİLEN MESAJ: ‘SEN SAVAŞ SUÇLUSU OLARAK YARGILANACAKSIN”

Deniz Ülke Arıboğan, Suriye’de yaşanan sıkıntının, bu kadar zamandır çözülememiş olmasının sebeplerinden birinin, batı dünyasının, tamamen kendi zamanlaması üzerinden hareket etmesi olduğunu kaydetti. Prof. Arıboğan, “Esad bugüne kadar, kendi şehirlerini füzelerle bombalamak dahil her şeyi yaptı.” diyerek, dün yayınlanan fotoğrafların “bu savaşı durdurmak bakımından değil savaş sonrası aşamada, Esad’a baskı oluşturmak amacıyla” ortaya çıktığını ifade etti. Arıboğan’a göre Esad’a verilmek istenen mesaj: “Sen, savaş suçlusu olarak yargılanacaksın.”
“ÇOK BÜYÜK İNSANİ DRAMLAR ZATEN YAŞANIYORDU”
“Fotoğraflar çok rahatsız edici ve tarihsel bir takım travmaları harekete geçirebilir. O zaman tepkiyi büyütebilir ama yüz binden fazla insanın öldüğü bir savaşta, ki bunların çoğu sivil, çok büyük insani dramlar zaten yaşanıyordu.” şeklinde, açıklamalarına devam eden Deniz Ülke Arıboğan, uluslararası dengelerin bazı şeyleri engelleyebildiğini de sözlerine ekledi.

“FOTOĞRAFLAR, ESAD’IN YARGILANACAĞININ GARANTİSİDİR”

Fotoğrafları inceleyen komisyonun çalışmalarının Katar tarafından finanse edildiğinin öne çıkarılabileceğini ifade eden Prof. Arıboğan, “Bunları birer adım olarak değerlendirmek lazım. Karşı adım olarak bakalım ne gelecek, onu da beklemek lazım. Ben, uluslararası siyasete güvenenlerden değilim, bu konularda çok adil davranıldığını düşünmüyorum. Ama fotoğraflar her halükarda insanlık suçudur, savaş suçudur. Esad’ın çatışma bittikten sonra yargılanacağının da garantisidir.” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Yasal Uyarı: Tüm yayın hakları Prof.Dr.Deniz Ülke Arıboğan’a ait bu değerlendirme yazısı yazılı, görsel, internet medya organları tarafından sadece kaynak gösterilerek ve içerik değişimi yapılmadan kullanılabilir. Kullanılacak internet medyası sayfalarında mutlaka bu sayfaya link verilerek kullanılmalıdır. Kaynak gösterilmeden, içerik değişimi ve kısaltma yapılan haber ve diğer bilgilendirme çalışmaları için yasal haklar saklı tutulacaktır.